Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Technologia BIOPAX



OPIS TECHNOLOGII „BIOPAX”

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opracowanym wspólnie z prof. Zofią Sadecką opublikowanym w pozycji: „Oczyszczanie ścieków i przeróbka osadów ściekowych” pod redakcją naukową prof. Zofii Sadeckiej i dr Sylwi Myszograj będącą materiałem pomocniczym na X ogólnopolskiej Konferencji Naukowo - Technicznej „WODA - ŚCIEKI - ODPADY W ŚRODOWISKU” zorganizowanej na Uniwersytecie Zielonogórskim w dniach 21-22 maja 2007 r.:

 

 

Ogólna zasada procesu oczyszczania ścieków:

  • Część mechaniczna
    Stopień mechaniczny rozwiązany jest standardowo, ale firma preferuje najnowocześniejsze, zintegrowane bloki, gdzie w jednej szczelnej obudowie usuwane są z dużą skutecznością skratki, piasek i tłuszcze.
    Przygotowujemy własne rozwiązania konstrukcyjne, które są konkurencyjne cenowo, a jakością nie odbiegają od najnowszych rozwiązań stosowanych w świecie.
     
  • Reaktor biologiczny
    Proces technologiczny oparty jest o cyrkulacyjny, samosterowny, hybrydowy reaktor biologiczny wykorzystujący osad czynny w postaci kłaczkowatej zawiesiny i biomasy osiadłej (immobilizowanej) na zanurzonych złożach przepływowych.
    Reaktor biologiczny w standardzie jest to pierścieniowy zbiornik umiejscowiony na zewnętrznej stronie płaszcza osadnika wtórnego (zbiornik w zbiorniku).
    MoĹźliwe są jednak inne konfiguracje, które moĹźna dowolnie modelować w zaleĹźności m.in. od istniejących obiektów.
     
  • Osadnik wtórny
    Osadnik wtórny w standardzie jest osadnikiem radialnym i stanowi centralną część pierścieniowego reaktora. SłuĹźy on do rozdzielenia mieszaniny ścieków i osadu przepływającej z reaktora. Oddzielony osad recyrkuluje się z powrotem do reaktora, a nadmiar osadu odprowadzany jest do dalszej przeróbki.
     
  • Gospodarka osadowa
    Dzięki immobilizacji, osiadła na złoĹźach błona biologiczna ma znacznie większą koncentrację od struktur zawieszonych. Po oderwaniu się od złoĹźa i wymieszaniu z osadem pływającym w osadniku wtórnym daje wyĹźszą zawartość suchej masy w osadzie nadmiernym. W wielu przypadkach juĹź z osadnika wtórnego otrzymano 96% uwodnienia. Pozwala to na duĹźe zagęszczenia w zbiornikach osadu nadmiernego, gdzie w standardzie prowadzony jest proces stabilizacji tlenowej, który jest bardzo korzystny ze względu na eliminacje beztlenowych organizmów mogących stanowić zagroĹźenie dla człowieka (larwy przetrwalnikowe pasoĹźytów) przy rolniczym wykorzystaniu odwodnionych osadów.
    Osad otrzymywany z takiego procesu bardzo łatwo poddaje się odwadnianiu. Stosując prasy komorowe przy aplikacji samego wapna i PIXu można otrzymać nawet 40% suchej masy. Ponadto aplikacja wapna do osadu na tym etapie, eliminuje niepotrzebny już stopień higienizacji, a osady, bezpośrednio nadają się do przyrodniczego, a nawet rolniczego zagospodarowania.
     
  • III stopień doczyszczania - przepływowa laguna hydroponiczna
    Trzecim stopniem oczyszczania jest labiryntowa przepływowa komora - laguna hydroponiczna, czyli sztuczna rzeka. Symuluje ona w zintensyfikowanej formie procesy samooczyszczania zachodzące w rzekach i ma na celu ostateczne doczyszczenie i naturalizowanie ścieków oczyszczonych do stanu jak najbardziej zbliĹźonego charakterem hydrobiologicznym do wód odbiornika, jak równieĹź pełni waĹźną funkcję zbiornika buforowego, który w czasie awarii przejmie niedoczyszczone ścieki.
    Ten element oczyszczalni ma szczególne znaczenie w przypadku oczyszczalni przemysłowych, stanowi bowiem dodatkowe zabezpieczenie wód odbiornika. Jest to bardzo waĹźne zwłaszcza, gdy odbiornik ścieków oczyszczonych jest specjalnie chroniony - np. programem NATURA 2000.