Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Reaktor biologiczny



Hybrydowy, cyrkulacyjny reaktor biologiczny - komora osadu czynnego - działa w ciągłym przepływie i uśrednianiu czynnika, powtarzając kompletną sekwencję procesu wspólnych przemian węgla, azotu i fosforu. Ilości cykli (powtórzeń) dostosowuje się automatycznie proporcjonalnie do wielkości stale dopływającego ładunku.

Pierścień komory podzielony jest ścianami zbudowanymi z przepływowych złóĹź zanurzonych na strefy funkcjonalne, w których realizowany jest trójfazowy proces oczyszczania. Jest to moĹźliwe dzięki temu, Ĺźe zasiedlone biomasą złoĹźe, ustawione poprzecznie do przepływu strugi, stanowi barierę troficzną i tlenową (stężenie tlenu przed barierą: 2 g O2/m3 - po przejściu przez barierę: 0,2 - 0,3 g O2/m3).

Strefy funkcjonalne reaktora to:
      a) beztlenowa,
      b) anoksyczne (niedotlenione),
      c) nitryfikacji (tlenowe).

Strefa „a” jest jedna natomiast strefy „b” i „c” występują na obwodzie reaktora naprzemiennie i jest ich kilka.
Całkowicie nowatorskim rozwiązaniem jest wydzielenie poszczególnych stref ścianami zbudowanymi z przepływowych złóĹź zanurzonych, które po zasiedleniu biomasą tworzą naturalną barierę tlenową.

„Wnętrze” ściany jest swoistą niszą ekologiczną będącą habitatem dla najkorzystniejszych, z punktu widzenia konsumpcji zanieczyszczeń, kultur osiadłych.

Cyrkulację w komorze wywołują aeratory strumieniowe denne (ASD), które hydraulicznie zachowują się jak pompa mamut. Oznacza to, Ĺźe ich wydatek cyrkulacyjny jest proporcjonalny do ilości powietrza podawanego przez dmuchawy.
Ilość tłoczonego powietrza zależna jest od jego zapotrzebowania wynikającego z dopływającego ładunku. Wydajność dmuchaw sterowana jest przez sondy tlenowe.

W związku z tym – to, co w innych technologiach wymaga opomiarowanego sterowania regulującego stopień recyrkulacji (układy tłokowe) - tu odbywa się samoczynnie, dzięki automatycznej zmianie dynamiki cyrkulacyjnej (ilościowej), uzaleĹźnionej od zmian jakościowych. Odbywa się to wyłącznie w funkcji zapotrzebowania na tlen.

Otrzymujemy w ten sposób całkowicie samosterowny układ, bez potrzeby montaĹźu kosztownego i często zawodnego osprzętu, a ingerencja obsługi w proces jest nie tylko niepotrzebna, ale i niewskazana.

WyposaĹźenie komory w złoĹźa przepływowe zabezpiecza układ przed wypłukaniem przy nagłych przeciążeniach hydraulicznych (szczególnie waĹźne przy kanalizacji ogólnospławnej), a w okresach niedoĹźywienia, kultury osiadłe konsumują słabe i obumarłe osobniki osadu zawieszonego w cyrkulującej strudze. Dzięki temu, duĹźa część ogólnej biomasy, niezaleĹźnie od skoków obciążenia, stale jest w bardzo dobrej kondycji.

 

Fot. Wyposażenie reaktora biologicznego w aeratory i złoża