Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Laguna hydroponiczna



III stopień doczyszczania - przepływowa laguna hydroponiczna
 

Pomimo, Ĺźe ścieki odprpwadzane z reaktora biologicznego spełniają wszystkie normy, dla zabezpieczenia odbiornika i naturalizacji ścieków oczyszczonych stosujemy dodatkowo III biologiczny stopień oczyszczania.

Trzecim stopniem oczyszczania jest labiryntowa przepływowa komora - laguna hydroponiczna, czyli sztuczna rzeka. Symuluje ona w zintensyfikowanej formie procesy samooczyszczania zachodzące w rzekach i ma na celu ostateczne doczyszczenie i naturalizowanie ścieków oczyszczonych do stanu jak najbardziej zbliĹźonego charakterem hydrobiologicznym do wód odbiornika, jak równieĹź pełni waĹźną funkcję zbiornika buforowego, który w czasie awarii przejmie niedoczyszczone ścieki.

Ten element oczyszczalni ma szczególne znaczenie w przypadku oczyszczalni przemysłowych, stanowi bowiem dodatkowe zabezpieczenie wód odbiornika. Jest to bardzo waĹźne zwłaszcza, gdy odbiornik ścieków oczyszczonych jest specjalnie chroniony - np. programem NATURA 2000.

Przepływ labiryntowy uzyskano poprzez przedzielenie laguny panelami biologicznymi, które służą jako siedlisko dla organizmów poroślowych (perypchyton) oraz jako podkład pod zespoły korzeniowe. System ten znany jest i stosowany równieĹź jako róĹźnego rodzaju bariery biologiczne.

Przepływ oczyszczanych ścieków przez tak dobraną i skonstruowaną lagunę hydroponiczną gwarantuje uzyskanie najwyĹźszych klas czystości oczyszczonych ścieków. Nawet w sytuacji, kiedy odbiornik nie mieści się w tej klasie, to zrzut powoduje rozcieńczenie jego wód i poprawia ich jakość.

Aby zapewnić prawidłową pracę laguny przez cały rok jest ona izolowana od wpływu warunków zewnętrznych. Uzyskano to, przykrywając ją poliwęglanem komórkowym, który oprócz przeĹşroczystości i bardzo duĹźej wytrzymałości mechanicznej jest równieĹź bardzo dobrym izolatorem termicznym. Ponadto pod wspólnym przykryciem całej oczyszczalni zachodzi swoisty mikroobieg - produkty gazowe strefy heterotroficznej są pochłaniane przez organizmy autotroficzne (rośliny na złoĹźu) i odwrotnie tlen produkowany w tej strefie jest zuĹźywany do wzbogacenia powietrza dozowanego przez dmuchawy aeratorów do strefy cudzoĹźywnej. Stanowi to prawie autonomiczny system regeneracji atmosfery i to równieĹź ma kapitalne znaczenie przy ustalaniu strefy wpływu oczyszczalni na otoczenie.

 

Fot. Laguna hydroponiczna oczyszczalni ścieków w Jedliczach

 

Fot. Laguna hydroponiczna oczyszczalni ścieków w Słopnicach

 

Fot. Laguna hydroponiczna oczyszczalni ścieków w Paczkowie