Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

BIOPAX-WBWWHistoria i ewolucja firmy związana jest z rozwojem myśli technicznej związanej z biotechnologiami dotyczącymi ogólnie wody i ścieków.

Jeszcze pod koniec lat 70 - tych, obecny Prezes i główny technolog firmy mgr inĹź. Janusz Waś, w ramach Instytutu Ekologii Polskiej Akademii Nauk w zespole dr. Włodzimierza Ławacza projektował i montował systemy do naturalnych metod rekultywacji wód powierzchniowych.

W 1986 r. Ławacz i Waś, wraz z zespołem fachowców z Koszalina załoĹźyli Spółkę BIOTECHNIKA, która nie tylko naukowo, ale równieĹź komercyjnie zajmowała się zagadnieniami ochrony wód.

W 1992 r. ten sam tandem wraz z trzema innymi osobami założyli firmę PEG EKO - AQUA.

Z powodu przesunięcia zainteresowań Janusza Waś w kierunku biotechnologii związanych przede wszystkim z metodami oczyszczania ścieków, wraz z Krzysztofem Biernatem - byłym pracownikiem Biotechniki i PEG Eko - Aqua 1993 r. załoĹźyli firmę BWP EKO - AQUA.

W 1996 r. BWP EKO-AQUA w XV edycji Srebrnych Asów stała się laureatem konkursu i otrzymała wyróĹźnienie Srebrnego Asa nadane przez POLISH PROMOTION CORPORATION.

Równolegle w 1993 r. Janusz Waś wraz z Januszem Bondarukiem załoĹźyli w Zielonej Górze firmę EKOL - BUD - AQUA. Firma ta opracowała i wdroĹźyła technologię nazwaną APIS I (łac. pszczoła). Efektem wdroĹźenia było zaprojektowanie i wybudowanie (częściowo za prywatne pieniądze wspólników EKOL-BUD-AQUA) prototypowej oczyszczalni ścieków w Czerwieńsku (pod Zieloną Górą - Qd = 1'100 m3/d). Za tę budowę EKOL-BUD-AQUA uzyskała wyróĹźnienie w konkursie budowa roku 95.

Następnie wraz z byłymi współpracownikami i nowymi udziałowcami załoĹźyliśmy w 1997 r. firmę EKO AQUA INVEST.

Na skutek niejasności w polskim prawie regulującym sprawy własności intelektualnej, autorzy wszystkich rozwiązań potwierdzonych patentami i zgłoszeniami patentowymi (składającymi się na technologie APIS I, APIS II, i Rondo, odeszli z EKO AQUA INVEST i w 1998 roku załoĹźyli firmę WBWW, która po przekształceniach własnościowych przyjęła nazwę BIOPAX-WBWW Sp. z o.o. i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W roku 2003 firma zdobyła złoty medal na międzynarodowych targach "POLEKO" w Poznaniu za aerator strumieniowy denny i wyróĹźnienie "GRAND PRIX" na XI Międzynarodowych Targach Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji "WOD-KAN '2003" w Bydgoszczy za "Cyrkulacyjne urządzenie do biologicznego oczyszczania ścieków organicznych".

Ze względu na bardzo duĹźe zainteresowanie naszą technologią za granicą (w szczególności w Niemczech), w 2005 r. załoĹźono firmę BIOPAX PL Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze.


W związku z coraz trudniejszym dostępem do środków inwestycyjnych przez eksploatatorów oczyszczalni, lub gminy/miasta, które nie uporządkowały swojej gospodarki wodno-ściekowej zgodnie z obowiązującym prawem, dzięki nawiązanej w 2012 r. współpracy z Irlandzką Grupą Inwestycyjną uzyskaliśmy moĹźliwość wybudowania oczyszczalni ścieków za własne środki w trybie koncesji. Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z informacją zamieszczoną w zakładce IGI AQUA lub bezpośredni kontakt z nami.